Ultralife UBBL10-01 (BB-2590/U SMBUS) Battery for Robotic and Military Applications - CLASS 9 HAZMAT
Bulk discount rates
Add to Cart
Options
Info
SKU:UBBL10-01 ,Weight: ,Shipping:
Info
SKU:
UBBL10-01
MPN:
ubbl10-01
Weight:
3.17 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Specifications
Specifications, Capacity, Chemistry, Dimensions, Battery Size, Weight,
Specifications
30V Mode: 20.0 to 33.6V; 15V Mode: 10.0 to 16.8V
Capacity:
30V mode: 8.7Ah; 15V mode: 17.4Ah
Chemistry:
Li-Ion
Dimensions:
4.43 x 2.48 x 5.00 in. (LxWxH)
Battery Size:
Pack
Weight:
3.17 lbs.
Description
Voltage Range
30V Mode: 20.0V to 33.6V
15V Mode: 10.0V to 16.8V
Average Voltage
30V Mode: 28.8V
15V Mode: 14.4V
Capacity (Nominal)
30V mode: 8.7Ah
15V mode: 17.4Ah
Capacity (Minimal)
30V mode: 8.2Ah
15V mode: 16.5Ah